Advertise on Bikeforums.net



User Tag List

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Minneapolis, MN
    Posts
    176
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    How Much do You Spend On...

    For those willing to share, how much money do you spend on food and household items each month? And how many people is that for? A family of 4? Just yourself and a cat?

    My wife and I have kept track of our spending for over four years now. If you were to look at our budget, you would think we were annoyingly frugal, cheap turds that don't know how to enjoy life. But, you would also see that our money spent on food (not eating out) and household items is out of control. We spend around $800-1200 a month for groceries and household items.

    I feel like this is absolutely absurd, but when we review our receipts line by line, everything we buy seems completely necessary or mostly necessary, without any luxuries or nonsense items.

    I have talked with friends and some family, and most people are spending about as much as we do on this stuff, but I have one friend who claims she only spends $150 on groceries and household items per month for two adults and an 8-month old.

    Our spending is for two adults and a 15-month old. We don't eat super well, but we eat healthy foods, no boxed dinners, we eat a lot of produce, we never eat out, and my wife does a lot of work from home so she eats all of her meals at home, as does the baby. The household items are necessary, such as toilet paper, napkins, soap, laundry detergent, etc, so nothing too odd there. We buy things on sale if we have a choice, and we stock up when we can. We consume everything and waste nothing between trips.

    The only thing I can think of is that we over-consume things. For example, my wife seems to go through an entire roll of paper towels every day or two, whereas if I am alone for stretches of time, a roll of paper towels lasts me over a week or more. Same with food--if we buy one container of ice cream or 3 containers, it lasts the same amount of time, no matter how much we buy. So maybe if we simply don't buy something, we won't use it and therefore won't spend money on it? I don't know!

    So, what does everyone else do/spend? $1200 a month for this part of the budget seems ridiculous to me. Heck, when I was a single guy (albeit nearly 6 years ago), I spent under $100 for food and household items per month, plus $60 per month eating out. So how do I go from $160 per month as a single guy to $1200 a month with a family of three????

  2. #2
    On my TARDIScycle! KingTermite's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Eastside Seattlite Termite Mound
    My Bikes
    Trek 520, Trek Navigator 300, Peugeot Versailles PE10DE
    Posts
    3,928
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Me, my wife, 2 dogs, 2 cats.

    $500-600 on groceries.
    $100 misc. household needs beyond groceries.
    Quote Originally Posted by coffeecake View Post
    - it's pretty well established that Hitler was an *******.

  3. #3
    Fax Transport Specialist black_box's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    chicago burbs
    My Bikes
    '07 fuji cross pro, '10 gary fisher x-caliber
    Posts
    784
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sounds like you're plowing through paper towels? watch those and your other consumables. Do you have a kitchen rag? I have 2 sponges (dishes; countertops/appliances) and 2 rags. Rags get washed when they're nasty and sponges go through the chain of life: new, dishes, countertops, bathroom, then trash.

    cost for food is highly variable. Do you eat leftovers or toss them? do you make enough to have leftovers?

  4. #4
    Hazardous Taerom's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Quarantine
    My Bikes
    2005 Trek Liquid 55, 2009 Haro Mary SS
    Posts
    727
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    For just myself, probably about $30 a week for food including eating out, maybe another $10 per week for other consumables.

  5. #5
    On my TARDIScycle! KingTermite's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Eastside Seattlite Termite Mound
    My Bikes
    Trek 520, Trek Navigator 300, Peugeot Versailles PE10DE
    Posts
    3,928
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Quote Originally Posted by black_box View Post
    Do you eat leftovers or toss them? do you make enough to have leftovers?
    Very good point. I've known people in the past who refuse to eat leftovers. I thrive on leftovers.....knowing its a money saver. I almost always have leftovers for lunch at work, and rarely eat out for lunch.
    Quote Originally Posted by coffeecake View Post
    - it's pretty well established that Hitler was an *******.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    14,274
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    I spent $200-$300 on groceries for my son who stays with me half the time and myself.
    My brother buy his own stuff.

  7. #7
    Blocking your fire exits coffeecake's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    sa-saska-what
    My Bikes
    Xtracycle conversion, RM Sherpa 30, Opus Mondano, Omega mixte, Norco Sasquatch (early 80's)
    Posts
    641
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    I spend $60-90 a week on food for two adults. Granted, Mr Coffeecake eats as much as three normal adults, so I have to stuff him full of pasta and oatmeal. We make our own bread with a breadmaker. I rarely use paper towels; we have several rags and microfibre cloths instead. We use about half of the recommended amount for laundry soap and haven't noticed any difference in the clothes. I could probably cut this amount by a third by not buying specialty items like pomegranates or chocolate milk.

    We're still accumulating household items, so our other expenses are quite erratic. (random furniture, and bike expenses, of course.) I think we spend on average about 1600 a month for rent, utils, food, and misc. stuff. I don't keep a tight budget; I just watch what I buy and sock away 15% of my income per month.

    My mom would drop about $200 per week on food for five kids. This was about ten years ago though and you have to factor in inflation and such. So yeah, I think you're being a little excessive, but without an itemized list I couldn't tell you on what.
    Most people are other people. Their thoughts are someone else's opinions, their lives a mimicry, their passions a quotation.
    ~ Oscar Wilde

  8. #8
    Gears? CliftonGK1's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Philadelphia, PA
    My Bikes
    '08 Surly Cross-Check, 2011 Redline Conquest Pro, 2012 Spesh FSR Comp EVO, 2009 Spesh Singlecross, 2011 RM Flow1
    Posts
    11,322
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 adults, 1 dog.

    Around $400/mo. on groceries. We visit MacPherson's produce stand where for $40 - $50/week we get what would cost 3 times that amount at our local big chain grocery store. Plus they have a kickass taco truck in the parking lot. For most other things we go to a lesser known chain store called H-Mart. We end up spending less than half of what we used to at QFC/Safeway, etc.

    Household products are a minimal expense. A $200 Costco trip maybe every 3 - 4 months keeps us well stocked on cleaning products and the like.
    "I feel like my world was classier before I found cyclocross."
    - Mandi M.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Los Alamos, NM
    My Bikes
    2008 fetish illustre
    Posts
    873
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 adults, 8yo, 6yo - $500/mo for groceries. Lots of produce (plus several cans beans/corn), meat, occasional frozen dinner (lasagna/pizza), plenty of yogurt, TONS of snacks (during/after school) and enough goods for three lunches a week for the kids. This also includes basic paper/plastic goods and basic household supplies (detergent, soap, shampoo, laundry etc).

    We probably spend another $100/week on eating out - lunches for the wife during the week and a $35 family meal on the weekend. That's $900 a month right there, and I'm probably still 10% underestimating. Factor in the occasional "bulk purchase" visit to a big box store and we probably average pretty close to the OP's $1200/month for "the basics". Scary, but necessary.

    We could save quite a bit of money by clipping coupons or never eating out - but what's the fun in that? Quality of life and priorities eventually come into play. We scrimp on some things (no car payments, for example) to be able to enjoy day to day life.

  10. #10
    On my TARDIScycle! KingTermite's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Eastside Seattlite Termite Mound
    My Bikes
    Trek 520, Trek Navigator 300, Peugeot Versailles PE10DE
    Posts
    3,928
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Where is this "MacPherson's produce stand"?? I'd like to check it out dude.

    And what the heck is H-Mart? It must be lesser known...I live in this area same as you and never heard of it.

    Quote Originally Posted by CliftonGK1 View Post
    2 adults, 1 dog.

    Around $400/mo. on groceries. We visit MacPherson's produce stand where for $40 - $50/week we get what would cost 3 times that amount at our local big chain grocery store. Plus they have a kickass taco truck in the parking lot. For most other things we go to a lesser known chain store called H-Mart. We end up spending less than half of what we used to at QFC/Safeway, etc.

    Household products are a minimal expense. A $200 Costco trip maybe every 3 - 4 months keeps us well stocked on cleaning products and the like.
    Quote Originally Posted by coffeecake View Post
    - it's pretty well established that Hitler was an *******.

  11. #11
    370H-SSV-0773H linux_author's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Penniless Park, Fla.
    My Bikes
    Merlin Fortius, Specialized Crossroads & Rockhopper, Serotta Fierte, Pedal Force RS2
    Posts
    2,760
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Quote Originally Posted by KingTermite View Post
    Me, my wife, 2 dogs, 2 cats.
    same as you, minus two dogs...

    the cats have better health care and eat better than i do...


  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Near Sacramento
    Posts
    4,872
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    I spend about $200 a month just on the dogs (mastiff and lab), they eat a lot. Another $800 or so for the other 4 of us. The cat is cheap.
    -------

    Some sort of pithy irrelevant one-liner should go here.

  13. #13
    On my TARDIScycle! KingTermite's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Eastside Seattlite Termite Mound
    My Bikes
    Trek 520, Trek Navigator 300, Peugeot Versailles PE10DE
    Posts
    3,928
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Quote Originally Posted by linux_author View Post
    the cats have better health care and eat better than i do...

    After seeing those homemade smoked peppers, I call BS on that!
    Quote Originally Posted by coffeecake View Post
    - it's pretty well established that Hitler was an *******.

  14. #14
    Fax Transport Specialist black_box's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    chicago burbs
    My Bikes
    '07 fuji cross pro, '10 gary fisher x-caliber
    Posts
    784
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Quote Originally Posted by KingTermite View Post
    Where is this "MacPherson's produce stand"?? I'd like to check it out dude.

    And what the heck is H-Mart? It must be lesser known...I live in this area same as you and never heard of it.
    this place? Mac Pherson's Fruit & Produce

  15. #15
    On my TARDIScycle! KingTermite's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Eastside Seattlite Termite Mound
    My Bikes
    Trek 520, Trek Navigator 300, Peugeot Versailles PE10DE
    Posts
    3,928
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Quote Originally Posted by black_box View Post
    Yeah....that probably is the place he's talking about. Seems a bit "out of the way" from where Jason and I live to go for produce though.
    Quote Originally Posted by coffeecake View Post
    - it's pretty well established that Hitler was an *******.

  16. #16
    On my TARDIScycle! KingTermite's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Eastside Seattlite Termite Mound
    My Bikes
    Trek 520, Trek Navigator 300, Peugeot Versailles PE10DE
    Posts
    3,928
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Quote Originally Posted by black_box View Post
    Quote Originally Posted by KingTermite View Post
    Yeah....that probably is the place he's talking about. Seems a bit "out of the way" from where Jason and I live to go for produce though.
    It does get great reviews on Yelp though.
    Quote Originally Posted by coffeecake View Post
    - it's pretty well established that Hitler was an *******.

  17. #17
    Crushing souls Hickeydog's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sagamore Hills, Ohio.
    My Bikes
    Trek 1500
    Posts
    1,591
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    I help my mom with a lot of the grocery shopping and for a family of 7, we spend.........eh......about $400 every 3 weeks on groceries.
    Quote Originally Posted by Wordbiker View Post

    What's frightening is how coherent Hickey was in posting that.

  18. #18
    Wookie Fred chewybrian's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    East Florida
    My Bikes
    '66 Raleigh Superbe, 80 Nishiki Maxima, 07 Gary Fisher Utopia, 09 Surly LHT
    Posts
    1,380
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sales on non-perishables can be the best investment available to you (bear with me).

    I can buy items 2 for 1 at Publix, which ends up costing less than Walmart, by a decent margin. Say paper towels are 3.99, but 2 for 1 means 2.00, vs. 3.79 at Walmart, so you save 1.79 each. Stock up and buy a few month's worth, say 20 packs for 40.00, saving 35.80.

    Now, let's say that can last you 4 months. How much did you invest? It can be complex, if you figure the timing of every input and output of cash and the rate implied, but I'll simplify it.

    You laid out about 37.00 for 19 "extra" packs. For your "investment", you avoided spending 3.79x19=72.01 over the next 4 months. You roughly double your money every 4 months!

    So, this is one way you could address the problem. If you will use the items, and they can't spoil, then you can't lose. I hope it works for you.
    Campione Del Mondo Immaginario

  19. #19
    On my TARDIScycle! KingTermite's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Eastside Seattlite Termite Mound
    My Bikes
    Trek 520, Trek Navigator 300, Peugeot Versailles PE10DE
    Posts
    3,928
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Quote Originally Posted by chewybrian View Post
    I can buy items 2 for 1 at Publix,
    I haven't heard anybody mention Publix in ages. One of my first jobs as a kid was a bag boy at Publix in Brooksville (redneckville), Florida.

    Now I live in the Seattle area; no Publix out here.
    Quote Originally Posted by coffeecake View Post
    - it's pretty well established that Hitler was an *******.

  20. #20
    Wookie Fred chewybrian's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    East Florida
    My Bikes
    '66 Raleigh Superbe, 80 Nishiki Maxima, 07 Gary Fisher Utopia, 09 Surly LHT
    Posts
    1,380
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    I've been to Brooksville, to play disc golf at an old rock quarry--a private course, sadly gone now, but one of the best ever.
    Campione Del Mondo Immaginario

  21. #21
    On my TARDIScycle! KingTermite's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Eastside Seattlite Termite Mound
    My Bikes
    Trek 520, Trek Navigator 300, Peugeot Versailles PE10DE
    Posts
    3,928
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Quote Originally Posted by chewybrian View Post
    I've been to Brooksville, to play disc golf at an old rock quarry--a private course, sadly gone now, but one of the best ever.
    Never knew they put in a disc golf there......that was one of our "drinking" areas when I was a teen. My dad, brother and grandma still live in Brooksville.
    Quote Originally Posted by coffeecake View Post
    - it's pretty well established that Hitler was an *******.

  22. #22
    Senior Member mustang1's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    London, UK
    My Bikes
    2006 Allez, 2012 Mares
    Posts
    2,681
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    700 per month, family of three. Includes normal lunch/breakfast/snacks at work. My wife eats a LOT less than me but those dm cookies are so tasty.
    1992 Peugeot mtb, gone
    2006 Specialized Allez
    2008 Specialized HotWalk, son's bike
    2009 Specialized Tricross, gone
    2010 Ridgeback Honey, daughter's bike
    2012 Islabikes Beinn, daughter's 2nd bike
    2012 Focus Mares
    2012 Cannondale SuperSix

  23. #23
    phony collective progress x136's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    San Hoosey
    My Bikes
    http://velospace.org/user/36663
    Posts
    2,958
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    I don't keep close track, but I spend somewhere around $15-20 a week on groceries, for just me.

  24. #24
    Gears? CliftonGK1's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Philadelphia, PA
    My Bikes
    '08 Surly Cross-Check, 2011 Redline Conquest Pro, 2012 Spesh FSR Comp EVO, 2009 Spesh Singlecross, 2011 RM Flow1
    Posts
    11,322
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Quote Originally Posted by KingTermite View Post
    Yeah....that probably is the place he's talking about. Seems a bit "out of the way" from where Jason and I live to go for produce though.
    It's a bit of a haul, but worth the trip and we combine it with other errands on the west side of the lake.

    H-Mart is up by Alderwood Mall, where Mervyn's used to be.
    "I feel like my world was classier before I found cyclocross."
    - Mandi M.

  25. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    521
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    it was about $350 a month i think. i eat very healthy. and a lot.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •